باتری های لپ تاپ در هر برندی که هستند، بعد از مدتی از کار می افتد و یا طول عمر آن کاهش میابد. در واقعه هر باتری لپ تاپ که در دفعاتی شارژ میشود، دیگر باتری لپ تاپ عملکرد سابق خود را از دست میدهد. برای اینکه متوجه بشیم وضعیت باتری چگونه است، باید سایکل باتری لپ تاپ را بررسی کرد. اما باید بدانیم سایکل باتری لپ تاپ چیست. 

سایکل باتری لپ تاپ چیست؟

سایکل باتری عبارت است از تعداد دفعاتی که باتری لپ تاپ به صورت کامل شارژ شده باشد. هر چه قدر تعداد دفعات شارژ شدن کمتر باشد، باتری شما سالم تر است. یک سیکل باتری، نشان میدهد که باتری به صورت کامل یعنی از 0% به 100% شارژ شده است و نصفه نیمه باتری، یک سایکل به حساب نمی آید. یعنی اینکه اگر باتری از 100 درصد باشد و به 50 درصد برسد و دوباره شارژ کنید تا به 100 درصد برسد، این کار یک سایکل حساب نمیشود. توجه داشته باشید اگر سایکل باتری لپ تاپ شما کمتر باشد، باتری شما نیز سالم تر خواهد بود و این به این معنی است که توانایی شارژ شدن تا حداکثر میزان مورد انتظار و حداکر توانایی خود قرار دارد.

روش چک کردن سایکل باتری لپ تاپ

برای چک کردن سایکل لپ تاپ فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

- ابتدا دکمه های X و Win را همزمان فشار دهید و از منوی باز شده گزینه RUN را انتخاب کنید.
- حالا در محیط CMD عبارت زیر را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید.
powercfg /batteryreport
- حالا از مسیر C:\Users\[USERNAME]\battery report.html فایل battery-report.html را پیدا کنید و آن را باز کنید.

- فایلی که در صفحه مرورگر باز میشود، مشخصات مربوط به باتری را نشان میدهد. در بخش Installed batteries در قسمت Design Capacity ماکزیموم قابلیت شارژ باتری بیان شده است. اما امکانات Full Charge Capacity نشان میدهد در حال حاضر چند بار باتری لپ تاپ شما شارژ شده است.
در صورتی که دو عدد Design Capacity و Full Charge Capacity به هم نزدیک باشند، نشان میدهد که وضعیت سلامت باتری شما، بسیار خوب است.

سوالات متداول کاربران

دیدن سایکل باتری چه فایده ای دارد؟

با دیدن سایکل باتری لپ تاپتان، میتوانید از وضعیت سلامت باتری دستگاه جویا شوید.

نتیجه گیری

باتری ها برند های مختلفی دارند و بعد از یک مدت توسط کاربر، طول عمر باتری کاهش میابد و باید به آن توجه داشته باشید تا به لپ تاپ آسیب جدی نزنید. اگر دیدید که سایکل باتری لپ تاپ و دو عدد Full Charge Capacity و Design Capacity اختلاف زیادی داشتند، باید به فکر تعویض باتری لپ تاپ خود باشید.