قطعات کامپیوتر ، در برابر گرما آسیب پذیر هستند و گرما یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف آنها است. گاهی اوقات علت‌هایی مانند اورکلاک کردن پردازنده ، گیم ، گرد و غبار یا استفاده بیش از حد سبب تولید گرمای بیش از حد توسط پردازنده می‌شود. این گرما توسط روش‌هایی قابل رفع است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

ایجاد جریان هوا

هر کیس قسمت‌هایی برای ورود هوا و خروج گرما دارد. ممکن است در این ورودی و خروجی‌ها موانعی قرار گرفته باشد یا کیس به جسمی نزدیک باشد که جلوی خروج هوای آن را گرفته است. هر قسمتی از کیس باید بین 5 الی 8 سانتی‌متر با اجسام نزدیک خود فاصله داشته باشد. همچنین در اتاقی که کیس در آن قرار دارد باید درب‌ یا پنجره باز باشد تا هوا تعویض شود.


درب کیس را ببندید

باز بودن درب کیس سبب جریان هوای بیشتر در بین قطعات می‌گردد اما درون هوا گرد و غبار وجود دارد و این گرد و غبار میتواند سبب کندتر شدن فن‌های شما گردد. همچنین برخی کیس‌های خاص گونه‌ای طراحی شده‌اند که با درب بسته جریان هوای بهتری دارند.


3) کامپیوتر خود را سرویس کنید

گرد و غبار ، یکی از دلایل اصلی تولید بیش از حد گرما توسط سیستم شما است. گرد و غبار سبب عدم کارکرد بهینه‌ی سیستم شما می‌شود. این مشکل به سادگی با پاک کردن فن برطرف می‌شود.


4) فن خود را ارتقا دهید

هر فنی ، ماکسیمم قدرتی دارد و نمی‌تواند از حد خود فراتر برود. به همین دلیل باید هنگام خرید فن به قطعات درون سیستم خود توجه کنید. همچنین اگر پردازنده‌ی خود را اورکلاک کنید ، فن پیشنهادی سیستم شما کافی نخواهد بود.

البته که به جای ارتقای فن خود می‌توانید یک یا چند فن دیگر نیز بر روی سیستم خود نصب کنید.

همچنین می‌توانید از فن‌های مخصوصی استفاده کنید که بر روی قطعات کامپیوتر نصب می‌شوند.