اورکلاک ( (Overclockدر لغت به معنی افزایش سرعت کلاک یکی از اجزاء سخت‌افزار است. اورکلاک کردن معمولا برای پردازنده (CPU) و پردازشگر گرافیکی (GPU) صورت می‌گیرد. رم نیز یکی از قطعاتی است که می‌تواند اورکلاک شود. در صورت اورکلاک شدن یک قطعه ، سرعت انجام پردازش‌های آن افزایش پیدا می‌کند و در ازای آن ، عمر قطعه کاهش پیدا می‌کند.

هر پردازنده‌ای اورکلاک نمی‌شود. به عبارت دیگر شما برای اورکلاک کردن CPU ، نیازمند به یک پردازنده‌ی‌ سری K می‌باشید. این کلاک بالا که از اورکلاک کردن به دست می‌آید ، میتواند تجربه‌ی بهتری از گیمینگ برای شما ایجاد کند اما نیاز به یک سیستم خنک کننده‌ی آبی (Water Cooling) دارد.

اورکلاک کردن پردازنده ، ممکن است در برخی مکان‌ها در زمان شما صرفه‌جویی کند. همچنین فرکانس پردازنده مهم ترین شاخص آن برای گیمینگ است که با اورکلاک به ماکسیمم میرسد. البته که با استفاده از جدیدترین پردازنده‌ها ، کمتر کسی به اورکلاک پردازنده نیاز پیدا میکند.

نحوه‌ی‌ اورکلاک کردن

در صورتی که سیستم تهویه هوای مناسب دارید میتواند با ورود به بخش بایوس در کامپیوتر خود کلاک خود را افزایش دهید. البته که نحوه‌ی ورود به بایوس در هر مادربرد متفاوت است ولی اکثر سیستم‌ها با دکمه‌ی F12 ، F2 یا DEL وارد بایوس می‌شوند. شما در این بخش می‌توانید clock rate یا voltage خود را بالا ببرید. البته پیشنهاد می‌شود که این مقدار را کمی افزایش دهید و دمای سیستم خود را مجددا چک کنید و پس از چند بار تکرار این مرحله آن را به حداکثر برسانید تا از پایین بودن دمای سیستمتان اطمینان حاصل کنید.

دمای بالا میتواند به پردازنده‌ی شما آسیب دائمی وارد کند اگرچه در اکثر مواقع ، گرمای زیاد سبب خاموش شدن دستگاه می‌شود تا از خسارت جلوگیری شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل به اورکلاک ، مراحل بالا را طی کنید.
در برخی پردازنده‌ها اورکلاک تنها فرکانس را بالا نمیبرد. برای مثال در  بایوس برخی سیستم‌ها ، سرعت فن cpu یا حتی تعدا هسته‌ها قابل افزایش است. این قابلیت معمولا در پردازشگر AMD دیده می‌شود.
امروزه گرافیک ، بیشتر از سایر قطعات اورکلاک می‌شود زیرا در ماینینگ استفاده می‌شود و با اورکلاک گرافیک ، هش ریت آن افزایش پیدا می‌کند.

پردازنده ، گرافیک و رم قطعات قابل اورکلاک هستند البته که اورکلاک کردن یک سیستم پیشنهاد نمی‌شود زیرا که عمر سیستم شما را کاهش میدهد مگر اینکه نیاز فوری به آن داشته باشید.