AMD به تازگی از سری جدیدتر پردازنده‌های رایزن رونمایی کرده است و اعلام کرده است که کلاک سری جدید پردازنده‌هایش تا کنون در CPUهای دسکتاپ دیده نشده است.

AMD نام این سری جدید پردازنده‌های خود را رافائل گذاشته است و اعلام کرده که این سری جدید از تکنولوژی Zen 4 استفاده خواهد کرد. سری 7000 کلاکی بوستی بسیار بالایی خواهد داشت که پردازنده‌های اینتل را به چالش می‌کشد.

خبر اورکلاک پردازنده‌های سری رایزن 7000 نخستین بار در وبینار Meet The Experts شرکت AMD اعلام شد. ظاهراً تمرکز اصلی این وبینار روی رم DDR5 بوده است. تا به این لحظه محصولات AMD از رم DDR5 پشتیبانی نمی‌کنند، اما این وضعیت تا پیش از پایان امسال با رونمایی پردازنده‌های مصرفی سری Ryzen 7000 و پردازنده‌های کلاس دیتاسنتر EPYC Genoa تغییر می‌کند.

وبینار جدید AMD با وجود تمرکز روی حافظه، شامل جزئیات دیگری نیز بود. جوزف تائو، یکی از مهندسین  AMD، اعلام کرد پردازنده‌های نسل بعد سری ذن ۴ به‌طور ویژه در بحث اورکلاک از خود برتری نشان خواهند داد. به گفته‌ی تائو اولین پلتفرم گیمینگ DDR5 شرکت AMD ، پلتفرم رافائل است و به‌همین‌دلیل ، تیم قرمز مانور ویژه‌ای روی آن می‌دهد.

تعدادی از پردازنده‌های رایزن 7000 قرار است به سرعت کلاک ۵٫۰ گیگاهرتز و حتی بیشتر برسند و ارائه‌ی قابلیت اورکلاک قطعاً به مذاق بسیاری از کاربران دسکتاپ خوش می‌آید. اکثر پردازنده‌های امروزی برای دستیابی به چنین فرکانس بالایی با دشواری زیادی مواجه می‌شوند، بااین‌حال به‌لطف دستیابی AMD به فناوری‌های جدید و مهاجرت به لیتوگرافی پنج نانومتری احتمالاً در آینده‌ی نه‌چندان دور فرکانس پنج گیگاهرتزی به اتفاقی معمول در دنیای پردازنده‌های دسکتاپ تبدیل خواهد شد.