رم DDR5 نسل جدید رم است که پس از 10 سال ، قرار است که تولید و وارد بازار شود.این رم نسل جدید رم DDR4 است و به نظر میرسد که پاییز امسال همزمان با پردازنده‌ی نسل 12 اینتل ، روانه‌ی بازار شود.

عملکرد رم DDR5

بر خلاف رم DDR4 که تنها 32G ظرفیت حافظه دارد (این حافظه به ندرت یافت می‌شود) ، رم DDR5 پتانسیل 128 گیگابایت حافظه را دارد. همچنین فرکانس فوق‌العاده‌ی این رم از 4800MHz شروع می‌شود و به 8400MHz می‌رسد در حالی که OVERCLOCK رم نسل قبل ، هرگز به این عدد نمی‌رسد.

از دیگر ویژگی‌های رم DDR5 ، کاهش ولتاژ مصرفی رم از 1.2 ولتاژ به 1.1 است. این 3 ویژگی سبب  می‌شوند که رم DDR5 برای سرورها استفاده شوند و سرعتشان را به کلی تغییر دهند.

سازگاری رم DDR5

رم DDR4 با نسل قبلی خود سازگار نبود و سیستم‌عای نسل 6 به بعد تنها رم DDR4 را پشتیبانی می‌کردند. این ناسازگاری در رم DDR5 نیز وجود دارد زیرا که تنها با پردازنده‌ی ALDER LAKE به بعد سازگار است.

یک ماردبرد تنها میتواند با یکی از این نسل‌های رم سازگار باشد پس مادربردی که رم DDR4 را پشتیبانی می‌کند دیگر قادر به پشتیبانی رم DDR5 نخواهد بود و بالعکس. بنابراین رم DDR5 تنها روی سیستم های جدید قابل استفاده خواهند بود.

قیمت

هیچ اطلاعاتی درباره‌ی قیمت رم DDR5 وجود ندارد اما این رم همانند رم DDR4 ، هنگام انتشار قیمتی فضائی خواهد داشت که حدودا دو برابر قیمت رم DDR4 خواهد بود اما پس از گذر زمان این قیمت کاهش میابد. علاوه بر آن هزینه‌های دیگری نظیر خرید مادربرد و پردازنده‌ی نسل 12 ، بر این قیمت افزوده می‌شوند.

بنابراین خرید زود هنگام رم DDR5 توصیه نمی‌شود زیرا در مرور زمان کاهش قیمت خواهد داشت ، مگر اینکه کاربر حرفه‌ای باشید و این رم را برای سرور و زیرساخت سازمان خود نیاز داشته باشید.

پاییز امسال ، تغییرات بزرگی در عرصه‌ی تکنولوژی رخ میدهد نظیر پردازنده‌ی نسل 12 ، گرافیک گیمینگ و لپ تاپ گیمینگ اینتل ، هارد SSD جدید و رم DDR5 اما نمیتوان به اخباری که تازه منتشر شده است اعتماد کرد. پس بهترین واکنش به این تغییرات ، صبر کردن و دیدن انتقاد مصرف کننده‌ها است تا از بی نقص بودن این رم ، مطمئن شوید.